Cena diváků patří Petru Slavíkovi

1. Únor 2017

Cenu diváků Czech Press Photo, o níž hlasovali návštěvníci stejnojmenné výstavy konané na Staroměstské radnici, získal volný fotograf Petr Slavík za snímek „Nebeští jezdci“. Vítězem video kategorie, kterou byla Cena Prima ZOOM, se stala Silvie Kleková za televizní reportáž „Oběti na slepé koleji“.

Ze všech příspěvků, kam patřily jak vítězné, tak i nominované a další vybrané snímky a videa již 22. ročníku soutěže Czech Press Photo dosáhnul absolutního prvenství Petr Slavík. Ten také obdržel od partnera, kterou byla společnost Olympus, fotoaparát E-M10 Mark II +14-150 mm II.

Slavíkova fotografie „Nebeští jezdci“ znázorňuje cyklistu na vrcholku hor brzy v ranních hodinách. „Autor snímek nepořizoval klasickou zrcadlovkou z důvodu co největší flexibility a mobility. Díky tomu mohla vzniknout fotografie, která byla pořízena v extrémních podmínkách. Fotograf při takovém focení vstává často ve dvě hodiny ráno. Vytlačí kolo na hřebeny hor a je přitom vybaven batohem a spacákem,“ vysvětluje Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo. „Fotografii jsem do soutěže poslal poslední minutu před uzávěrkou. Vyplatilo se nakonec,“ říká Slavík.

Další, jehož snímek diváci vybrali mezi tři nejlepší, je volný fotograf Vladimír Čech ml. Ve fotografii „Jsme v tom spolu“ zachytil trojici tygrů kráčejících po indické cestě. „Byla to takzvaně láska na první pohled. Snímek mě zaujal ihned a doteď nepustil,“ přiznává Čech.

„Noc v tropickém pralese“ pak byla oceněná fotografie Petra Bambouska. „Jakmile padne na tropický prales tma, dostane celý biotop novou tvář. Ožívají tvorové, kteří se přes den ukrývali, krajina se mění k nepoznání,“ popisuje zrod fotografie Bambousek.

Nejlepším videem, pro nějž mohli hlasovat jak návštěvníci výstavy, tak uživatelé speciálních webových stránek, byla televizní reportáž „Oběti na slepé koleji“. „Už osmým rokem čekají oběti tragédie ve Studénce na verdikt soudu, kdo může za pád mostu na trať. Zemřelo tehdy osm lidí, další necelá stovka byla zraněná. Určení viníka je základem pro pozdější nárok na odškodnění. Toho se zatím postižení domáhají jen obtížně. Přitom České dráhy už odškodnila stavební firma Eurovia. Jak jsme zjistili, částka dosáhla více než padesáti milionů korun,“ uvedla autorka dokumentu Silvie Kleková. Vítězka obdržela od stanice Prima ZOOM roční volný vstup do sekce Prima Play Premium a dárkový balíček TV Prima.

Výstava 22. ročníku Czech Press Photo probíhala na Staroměstské radnici od 22. listopadu minulého roku do letošního 30. ledna. Slavnostní předání Ceny diváků se uskutečnilo 30. ledna v prostorech galerie Czech Photo Centre. Na snímku přebírá od Veroniky Souralové hlavní cenu volný fotograf Petr Slavík.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu .docx
Tisková zpráva společně s fotografiemi ke stažení ve formátu .zip

Zdroj fotografií: Czech Press Photo

Public relations - Radek Polák tel.: +420 778 747 113, polak@czechpressphoto.cz