O soutěži

Multižánrové centrum zaměřené na fotografii Czech Photo Centre organizuje již více než dvacet let prestižní novinářskou soutěž Czech Press Photo, ve které sdružuje nejlepší české a slovenské fotografy, kteří každoročně přinášejí obrazové svědectví o událostech napříč celým světem. Letos otevíráme její „sestřičku“ - novou soutěž Czech Nature Photo, prostřednictvím které chceme ukázat přírodu celého světa, tak jak ji vidí naši fotografové.

Co založení soutěže předcházelo?

„Když jsem u porot Czech Press Photo držela v minulých letech pěsti fotografiím živé přírody, neboť se o tento obor dlouhá léta zajímám a vím, jak těžké je dobrou fotografii v tomto oboru pořídit a kolik příprav a vědomostí tomu předchází, byla jsem mnohdy zklamaná. Často vyhrávaly fotografie zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací, což je ale v novinářské soutěži správně. Tenkrát mě napadlo uspořádat soutěž jen pro fotografy přírody, aby v rámci několika kategorií měli možnost prezentovat celou škálu přírodních krás, kterými naše planeta oplývá. A zdá se, že nyní nastala ta správná doba myšlenku realizovat,“ říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre.

Jsme přesvědčeni, že o přírodu je nutné pečovat. Proto chceme dlouhodobě dělat vše pro to, aby si lidé již od svého dětství uvědomovali, že jsou součástí přírody, aby byli seznámeni s její rozmanitostí a zároveň křehkou zranitelností a mohli si k ní vytvořit silně pozitivní vztah. Prostřednictvím fotografií chceme sdělovat, že každý z nás má zodpovědnost za stav přírody na celé naší planetě.

Jedná se nultý - pilotní ročník, který oznamuje vznik nové soutěže, proto soutěžní fotografie nejsou omezeny datem pořízení. Zapátrejte ve svých archivech a pošlete své nejlepší snímky.

Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům.

Záleží jen na Vás, jaké snímky se v soutěži objeví.

Termíny

  • 05. 4. 2017 – 14. 5. 2017: přihlašování snímků
  • 6. 6. 2017: zasedání poroty, poté oznámení nominací na vítěze
  • Výstava nominovaných snímků v proběhne v Czech Photo Centre v termínu 14. srpna – 3. září 2017, v průběhu výstavy proběhne divácké hlasování
  • 21. září 2017 vyhlášení výsledků
  • Putování výstavy po ČR

Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství, hlavními partnery Lesy ČR a společnost Olympus a Zoo Praha.